Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? Porównanie

Jeśli chcesz przygotować zdrowy, domowy, owocowy lub warzywny sok, pomoże Ci w tym sokowirówka jak i wyciskarka wolnoobrotowa. Choć spełniają podobne funkcje, jedna drugiej nie jest równa. Sprawdźmy zatem, które urządzenie zaspokoi Twoje potrzeby.

Najważniejsze pytania – poznaj swoje potrzeby

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto zadać sobie pytania i odpowiedzieć na nie. Nie zawsze warto kupić drogi sprzęt, tylko dlatego, że zachęca nas do niego fajna reklama, czy nowoczesne funkcje. Po co przepłacać, jeśli np. nie będziesz korzystać z połowy funkcji konkretnego modelu. Odpowiedzmy zatem na pytania:

Ile soku chcesz uzyskać i z czego?

Wyciskarki wolnoobrotowe, jak nazwa wskazuje, działają na wolnych obrotach, co jest jednoznaczne z tym, że przygotowanie soku zajmie nam dłużej niż w przypadku sokowirówki. Ma to wpływ na jakość uzyskanego napoju, ale nie tylko, przekłada się to również na czas przygotowania. Jeśli będziesz przerabiać duże ilości warzyw czy owoców, ale chcesz to robić sprawnie postaw na sokowirówkę. Jeśli jednak możesz poświęcić więcej czasu, używając do tego mniejsze ilości produktów wybierz wyciskarkę wolnoobrotową. Można więc domyślić się, że przy pomocy sokowirówki wydobędziemy więcej soku, niż z wyciskarki wolnoobrotowej, ale czy tym samym dostarczymy naszemu organizmowi więcej witamin i wartości odżywczych? O tym w akapicie poniżej :).

Bomba witaminowa – na jakiej zasadzie działają opisywane urządzenia ?

Ze względu na to, że te dwa opisywane urządzenia działają na innej zasadzie, przekłada się to na jakość napojów, które chcemy pić. Wiele z Was szuka alternatywy do jedzenia owoców i warzyw, wiele z Was dostało takie zalecenia od dietetyka, albo po prostu chce zadbać nie tylko o swoją sylwetkę, ale również o zdrowie. Wybierając sokowirówkę, faktycznie otrzymamy więcej soku, ale czy będzie to większa dawka bomby witaminowej? Otóż nie, a dlaczego? Już tłumaczę.

Sokowirówka jest wyposażona w szybko obracające się ostrza, które rozdrabniają produkt na gładką masę, po czym dzięki sile odśrodkowej, przez sito ze stali nierdzewnej wydostaje się nasz sok. Duże obroty powodują napowietrzenie soku (oksydacja) i częściowe utlenienie. Tak przygotowany sok szybciej się utlenia i najlepiej wypić go od razu. Utleniony sok jest pozbawiony enzymów i ma mniej substancji odżywczych, jak i witamin.

Z kolei wyciskarka działa zupełnie inaczej, pracuje na wolnych obrotach. Urządzenie jest wyposażone w ślimak (bądź dwa), który powoli i delikatnie miażdży składniki. Następnie przeciska produkty przez sito, wyciskając z nich sok, wciąż przy bardzo wolnych obrotach. Dzięki takiej metodzie do soku trafia więcej enzymów, witamin i składników odżywczych.

Konsystencja soku, jaka odpowiednia dla Ciebie?

Jeśli wolisz gęsty, esencjonalny sok z małymi drobinkami składników, wybierz wyciskarkę wolnoobrotową.Taki sok możesz również przechowywać nieco dłużej w lodówce. Z kolei jeśli lubisz bardziej wodniste, klarowne soki z warstwą pianki, sięgnij po sokowirówkę.

Częstotliwość użytkowania

W tym punkcie zwrócę szczególną uwagę na mycie urządzeń. Nie ważne czy wybierzesz sokowirówkę czy wyciskarkę wolnoobrotową, po każdym użyciu, musisz umyć swoje urządzenie. W przypadku sokowirówek jest to najcięższa czynność, ponieważ posiadają ostre sita, z małymi otworami, z których ciężko będzie wydobyć resztki produktów.  Wyciskarki jednoślimakowe, zbudowane są z niewielu części, co sprawia, że umycie ich zajmuje mniej czasu i jest łatwiejsze. Przyjrzyjmy się wyciskarkom dwuślimakowym. Mają złożoną budowę co przekłada się na trudniejsze ich mycie. Niektóre urządzenia można myć normalnie w zmywarkach do naczyń, przed zakupem sprawdź zalecenia producenta.

Budżet

Oferty sklepów są naprawdę obszerne jeśli chodzi o sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe. Nie musisz wydawać fortuny, aby cieszyć się użytkowaniem dobrej jakości sprzętu, który spełnia Twoje Potrzeby. Ważnym aspektem jest również to, aby nie oszczędzać na takim sprzęcie. Tańsze modele, są często wyprodukowane z gorszej jakości materiałów, co może wiązać się z krótszą żywotnością sprzętu, jak również mniejszą wydajnością przy wyciskaniu soków. W efekcie tego szybciej zrezygnujesz z produkcji domowych soków.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments