Ranking najlepszych termometrów bezdotykowych 2021!

Termometr to urządzenie niezbędne w każdym domu. Nie tylko pomaga kontrolować przebieg choroby, ale również umożliwi np. przygotowanie wody do kąpieli dla dziecka, w odpowiedniej temperaturze. Dzięki niemu dokonamy łatwego i szybkiego pomiaru temperatury bez kontaktu urządzenia z ciałem. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych urządzeń dostępnych na rynku, aby pomóc Ci dokonać dobrego wyboru.

1. Braun BNT400

Ten model to jeden z najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Dzięki niemu dokonamy dokładnego pomiaru w ciągu zaledwie dwóch sekund. Możemy to zrobić poprzez opcje bezdotykową jak i dotykową. Do odczytu pomiaru wykorzystuje technologię promieniowania podczerwonego. Zaletą jest również system, który informuje, że termometr jest np. źle ustawiony dla dzieci, a specjalny czujnik odległości podświetla punkt między brwiami gdzie należy mierzyć temperaturę. Jest prosty w użyciu i zapewnia dokładność pomiaru. Dzięki podświetleniu oraz funkcji trybu nocnego, termometr umożliwia sprawdzenie temperatury ciała, a co istotne, bez potrzeby budzenia dziecka. Termometr zinterpretuje wynik pomiarów (zgodnie z grupą wiekową), wystarczy tylko ustawić wiek chorej osoby. Ekran zaświeci się na zielono - w przypadku odpowiedniej temperatury, na żółto - gdy wystąpi gorączka, a na czerwono - gdy gorączka jest zbyt wysoka. Kolejnym atutem o którym warto wspomnieć, a szczególnie dla młodych rodziców, jest możliwość sprawdzenia temperatury posiłków czy też wody do kąpieli.

Zalety:

  czas pomiarów – w ciągu 2 sekund
  działa bezdotykowo i po dotknięciu czoła
  termometr bezdotykowy, który wskazuje miejsce, gdzie należy mierzyć temperaturę
  wbudowany ekran interpretuje wynik pomiaru za pomocą kolorowego podświetlenia
  może mierzyć temperaturę ciała w nocy

Wady:

  brak osłony na cały termometr, jedynie na czujnik

2. Terraillon Thermo Distance

Godny polecenia termometr bezdotykowy na podczerwień. Potrzebuje zaledwie sekundy aby odczytać pomiar temperatury co jest zdecydowanie jego główna zaletą nie tylko dla rodziców małych dzieci. Wbudowana pamięć pozwala na zapis ostatnich dziewięciu pomiarów, co w przypadku choroby z gorączką pozwoli monitorować jej przebieg. Termometr bezdotykowy przyda się również w dalekiej podróży, dlatego ważne są jego kompaktowe wymiary aby z łatwością zmieścił się do podręcznej apteczki. Tak jak prezentowany model Thermo Distance. Nadaje się nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale również pomiaru temperatury cieczy bądź otoczenia. Kolejnym udogodnieniem jest to, że nie musimy pamiętać o włączeniu termometru, urządzenie zrobi to automatycznie. Jest to naprawde godny polecenia i stosunkowo niedrogi termometr.

Zalety:

  szybki pomiar – tylko 1 sekunda przechowuje w pamięci 9 ostatnich pomiarów sygnał dźwiękowy informuje o prawidłowej odległości od czoła mierzy temperaturę cieczy i otoczenia automatyczne wyłączenie termometru

Wady:

  brak możliwości wyłączenia sygnału dźwiękowego

3. Vitammy Spot

Kolejny bezdotykowy termometr na czoło, dzięki któremu zmierzymy temperaturę z odległości 3-5cm i nie musimy przy tym przerywać zabawy naszym pociechom. Oczywiście nie to jest najważniejsze. Urządzenie wyróżnia duża dokładność pomiaru do 0.2 stopni Celsjusza, co pomoże uniknąć błędów podczas domowego leczenia. Do szybkiej oceny wyników, wykorzystuje trzy kolory ekranu, co pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy. Termometr wyłącza się automatycznie, a producent daje 2 lata gwarancji dla tego modelu. Ponadto w zestawie znajdziemy baterie, a termometr sam stale powiadamia o ich poziomie co pozwala uniknąć stresu w nagłych sytuacjach. Funkcja “tryb cichy” nie zakłóci snu małego pacjenta, dodatkowo termometr podświetla punkt pomiaru co również bardzo przydaje się przy nocnym mierzeniu temperatury. Urządzeniem możemy zmierzyć również temperaturę posiłku czy otoczenia, a dodatkowo mamy do wyboru dwie opcje skali (Celsjusza i Farenheita)

Zalety:

  produkt zapewnia dokładność pomiaru do 0,2° C informuje za pomocą koloru ekranu o temperaturze chorego można używać termometru w nocy – funkcja trybu cichego zasilanie bateryjne – wskaźnik zużycia wybór skali pomiaru – w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita

Wady:

  brak informacji o czasie pomiaru

4. MesMed MM-331

Ten termometr cechuje prosta obsługa, a największą zaletą jest możliwość sprawdzenia temperatury na całym ciele (choć producent zaleca czoło), oznacza to bezproblemowy i dokładny pomiar bez konieczności zmiany pozycji dziecka w trakcie snu. Kolejnym plusem jest szybki odczyt, który zajmie tylko sekundę. Wyświetlacz przy mierzeniu temperatury podświetla się na trzy różne kolory tj.: zielony - prawidłowa temperatura, pomarańczowy - stan podgorączkowy i czerwony - wartości powyżej normy, gorączka. Termometr nie służy wyłącznie do sprawdzenie temperatury ciała ale również temperatury otoczenia, wody do kąpieli i innych cieczy. Zakres pomiaru wynosi od 35 ° C do 42,9° C (powierzchnia skóry ciała) lub od 0° C do 93° C( inne powierzchnie). Urządzenie przechowuje w pamięci 10 ostatnich wyników, a dokładność pomiaru niezależnie od miejsca wynosi 0,2° C. Ta funkcja z pewnością ułatwi Ci kontrolowanie przebiegu choroby. Nie musisz pamiętać o wyłączeniu termometru, ponieważ urządzenie wyłączy się automatycznie po 30 sekundach.

Zalety:

  pomiar trwa 1 sekundę z dowolnego miejsca na ciele termometr zbliżeniowy do pomiarów temperatury ciała, posiłków i cieczy dokładność pomiaru do 0,2°C przechowuje w pamięci 10 wyników

Wady:

  sygnał dźwiękowy na końcu każdego pomiaru

5. Esperanza ECT002

To idealny termometr bezdotykowy dla najmłodszych domowników, ponieważ urządzenie należy trzymać, w odległości od 5 - 15 cm, co znacznie ułatwi rodzicowi, wykonanie pomiaru, który trwa 0,5 sekundy! Wyświetlacz podświetla się na różne kolory w zależności od tego jaka jest temperatura naszego ciała. Termometr zaświeci się na zielono, gdy temperatura będzie prawidłowa, na pomarańczowo przy 38° Celsjusza, z kolei na czerwono, przekraczając 38° C. Gdy wynik przekracza 37,5 ° C, urządzenie powiadamia nas o tym sygnałem dźwiękowym. Urządzenie nadaje się nie tylko dla dzieci. Opcja sprawdzania temperatury , nie tylko ciała, ale również otoczenia i posiłków co sprawia, że nie przyda się wyłącznie podczas choroby. W Przypadku ciała podaje nam temperaturę od 32° C do 42° C, zaś w pozostałych opcjach od 0° C do 100° C. Termometr dodatkowo posiada funkcję automatycznego wyłączania i etui dołączone do zestawu.

Zalety:

  est bardzo szybki – wynik po zaledwie 0,5 sekundy urządzenie mierzy na odległość 5 – 15 cm wbudowany wyświetlacz, który podświetla się na różne kolory w zależności od temperatury spora pamięć termometru – urządzenie zapamiętuje 34 wyniki termometr posiada funkcję alarmu (powyżej 37,5° C)

Wady:

  mogą wystąpić różnice w pomiarach wykonanych w przeciągu krótkiego czasu

Termometr bezdotykowy to zdecydowanie podstawowe urządzenie, które powinniśmy mieć pod ręką. Nie tylko w domowej apteczce, aby monitorować przebieg choroby, ale również po to, by np. przygotować odpowiednią kąpiel dla naszego malucha, Jest to urządzenie bezpieczne i bardzo higieniczne, a to dlatego, że nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem.

Kryteria jakie należy wziąć pod uwagę to na pewno:

 • szybkość wykonania pomiaru
 • dodatkowe funkcje, które przydadzą się nie tylko podczas choroby
 • pamięć, aby móc monitorować przebieg choroby
 • pomiar temperatury otoczenia.

Najlepsze termometry bezdotykowe to te, który podczas pomiaru temperatury, również uwzględniają temperaturę otoczenia. Urządzenia te są na wyciągnięcie ręki w lokalnych sklepach, jak i w sieci np. na Allegro, OLX czy Ceneo.

Co to jest termometr? 

Termometr to nic innego, jak urządzenie służące do pomiaru temperatury. Działają na zasadzie wykorzystania zmiany określonych właściwości fizycznych ciał, pod wpływem temperatury. 

Rodzaje termometrów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów termometrów. Między innymi: 

 • termometr elektroniczny (dotykowy lub kontaktowy)
 • termometr cieczowy (lekarski lub rtęciowy)
 • termometr bezdotykowy
 • termometr zmiennofazowy, jednorazowy

Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy to nowoczesne urządzenie do pomiaru temperatury ciała, które działa dzięki wykorzystaniu podczerwieni. W budowie tego rodzaju termometrów,  wykorzystywane są specjalne czujniki optyczne w postaci termostatów. Zadaniem ich jest wykrywanie promieniowania podczerwonego, które emitują ciepłe obiekty. Termometr bezdotykowy jest zasilany przez baterię. 

Gdzie używamy termometry bezdotykowe?

Termometry bezdotykowe występują w dwóch rodzajach:

 • bezdotykowy douszny,
 • do czoła, wykorzystujący podczerwień. 

W przypadku pierwszego, stosujemy go zazwyczaj u noworodków i małych dzieci. Specjalne zakończenie, umożliwia umieszczenie go w uchu i pomiar temperatury bębenkowej w zaledwie 1 sekundę. Na końcówke, którą aplikujemy do ucha, nakładamy tzw. jednorazowy kapturek, aby zachować higienę sprzętu. Wynik wyświetla się na elektronicznym ekranie urządzenia. 

W drugim przypadku, czyli za pomocą termometru bezdotykowego, pomiar odbywa się poprzez ustawienie urządzenia w punkcie pomiędzy brwiami (odległość jest zależna od modelu). 

Czy warto kupić termometr bezdotykowy do domu?

Na pewno warto mieć w domu termometr bezdotykowy, a w szczególności, kiedy mamy małe dzieci. Przyda się w sytuacjach awaryjnych, kiedy potrzebujemy szybko i higienicznie zmierzyć temperaturę, np. w nocy, nie musimy rozbudzać malucha. Będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich domowników, pozwala na monitorowanie postępów choroby, sprawdzenie temperatury posiłków czy temperatury otoczenia. 

0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments