1. Sony KD-49XH9505
SONY KD-49XH9505 to telewizor z najwyższej serii TV LED 4K z oferty na 2020 rok. Odznacza go matryca VA wyróżniająca się lepszym odwzorowaniem czerni niż ekran IPS.
System DolbyAtmos wypełnia pomieszczenie wszechogarniającym dźwiękiem przestrzennym. Wspaniałe połączenie obrazu z dźwiękiem!
Zalety:
bardzo wysoka jakość i jasność obrazu w trybie HDR
bardzo szybkie i przydatne ‘szybkie ustawienia’
pilot z podświetlaną klawiatura
możliwość sortowania plików z dysku sieciowego (tego nie ma nikt oprócz SONY)
solidne materiały i wykonanie
Wady:
brak regulacji rozstawu nóżek w modelu 55-calowym
lekkie przyciemnienia w rogach ekranu(winietowanie)
kolory lekko bledną pod katem
2. LG 55NANO913NA
Zalety:
- ostry obraz w HD i SD
szeroki kąt widzenia
nowoczesny wygląd
obudowa solidniejsza niż u niektórych rywali
Wady:
- kolory bledną pod katem
niespolszczone pozycje w menu
mało solidna konstrukcja stopy
3. Samsung QE55Q8oTA
Zalety:
- wysoka jasność w trybie HDR
ciemna czerń i wysoki kontrast
upłynnienie ruchu w trybie gry
aktywny wzmacniacz głosu (AVA)
solidna podstawa z litego metalu
Wady:
- brak gniazda słuchawkowego
brak obsługi Dolby Vision
brak możliwości blokowania złącz hasłem
brak możliwości usuwania kanałów TV
4. Sony KD-49XH8505
Zalety:
- dobra czerń i kontrast (lepsze niż w LCD typu IPS)
atrakcyjny wygląd
wygodny pilot
niezły stosunek jakości do ceny
bardzo dobra widoczność szczegółów w cieniach
Wady:
- brak opcji kalibracji kolorów (CMS)
brak regulacji rozstawu nóżek
literówki w polskiej wersji MENU
duża liczba drobnych błędów w oprogramowaniu (do usunięcia dzięki aktualizacji)
5. LG 65UN85003LA
Zalety:
- ostry obraz
łatwy w obsłudze
świetny pilot
Wady:
- kiepski, ciemny kontrast
nudne kolory
6. LG 55UN81003LB
- Ekran LED 55 cali
- Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
- Matryca 50 Hz
- Technologia HDR: HDR 10, HLG
- Smart TV webOS 5.0
- Moc głośników 2 x10W
- Liczba HDMI-4
- Liczba USB-2
- Rok produkcji 2020
LG 55UN81003LB to jeden z modeli tanich telewizorów z wyższej serii. Ten Smart TV oferuje nam rozdzielczość Ultra HD oraz wsparcie tych samych formatów HDR co w zeszłym roku tańczę telewizory tego producenta. (HDR10, HLG) . Pracuje na systemie operacyjnym webOS 5.0 – ulepszonej wersji aktualizowanego co roku intuicyjnego systemu operacyjnego.
Zalety:
- łatwy w obsłudze
- świetny pilot
- wyraźne dialogi
- dużo szczegółów
Wady:
- obraz gubi się w ciemnym kontraście
- przesycony ciepłymi kolorami
7. Samsung QLED QE55Q77TAT
- Ekran QLED 55- cali
- Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
- Matryca 100 Hz
- Technologia HDR : HDR10+, HLG
- Smart TV Samsung Tizen 5.5
- Moc głośników 2x 10W
- Liczba HDMI-4
- Liczba USB-2
- Rok produkcji 2020
Samsung QLED QE55Q77TAT. Jeśli nie zadowalają Cię zwykłe telewizory 4K, to propozycja właśnie dla Ciebie. Ekran tego telewizora odznacza się technologia kropli kwantowej (Quantum Dot) rozwiązania, po które coraz częściej sięgają inni producenci jak np. TCL. Zasługą 100 Hz matrycy jak i ulepszonym trybem Ambient+, jest płynny obraz. Smart TV pracuje na systemie Tizen 5.5, który oferuje nam wiele nowych i przydatnych funkcji. Multi View pozwala na oglądanie kilku treści na jednym ekranie w tym samym czasie, a funkcja ‚Dotknij i wyświetl’ pozwala wyświetlać treści ze smartfona dotykając telewizora.
8. Samsung QLED QE65Q67T
- Ekran QLED 65 cali
- Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
- Matryca 50 Hz
- Technologia HDR: HDR10+, HLG
- Smart TV Samsung Tizen 5.5
- Moc głośników 2x 10W
- Liczba HDMI-3
- Liczba USB-2
- Rok produkcji 2020
Samsung QLED QE65Q67T pracuje na matrycy VA, dzięki której czerń jest idealnie odwzorowana. To jeden z telewizorów 4K, który wykorzystuje podświetlenie Edge LED jak i Dual LED, odpowiedzialne za jeszcze lepsze odwzorowywanie kolorów. Ten Smart TV działa na najnowszej wersji systemu operacyjnego Tizen 5.5 umożliwiając przy tym przegląd stron internetowych jak i korzystanie z najlepszych aplikacji takich jak Netflix, Player, Ipla czy HBO GO. To wszystko dopełnia dźwięk przestrzenny z głośnikami o łącznej mocy 20W.
9. Samsung UE55TU8002
- Ekran LED 55 cali
- Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
- Matryca 50 Hz
- Technologia HDR: HDR10+, HLG
- Smart TV Samsung Tizen 5.5
- Moc głośników 2x 10W
- Liczba HDMI-3
- Liczba USB-2
- Rok produkcji 2020
Samsung UE55TU8002 najważniejszym z parametrów tego Smart TV jest matryca VA, procesor obrazu Crystal Processor 4K, jak również podświetlenie Edge LED. Telewizor posiada standardowe odświeżanie 50 Hz i głośniki o mocy całkowitej 20W. Ma skromny ale zarazem bardzo elegancki designe.
Zalety:
- bardzo niski input lag
- przyjazny system operacyjny
- tryb Ambient
Wady:
- bardzo niska jasność w trybie HDR
- brak gniazda słuchawkowego
- kolory lekko bledną pod katem
10. Panasonic TX-55HX940E
- Ekran LED 55 cali
- Rozdzielczość 4K UHD, 3840 x 2160
- Odświeżanie 100 Hz(120 Hz)
- Technologia HDR: HDR10+, HLG, HLG Photo, Dolby Vision
- Smart TV My Home Screen 5.0
- Moc głośników 2x 10W
- Liczba HDMI-4
- Liczba USB-3
- Rok produkcji 2020
Panasonic TX-55HX940E ten 55-calowy telewizor oferuje nam bardzo dobry ekran w rozdzielczości 4K. Dzięki wykorzystaniu 100 Hz matrycy oraz zaawansowanemu procesowi obrazu HCX, ruch jest upłynniony co pozwala nam oglądać sport bądź grać na dużym ekranie.
Zalety:
- strefowe wygaszanie
- niski input lag
- płynnie działający system
- odświeżanie 120 Hz
Wady:
- niska jasność matrycy
- archaiczny pilot
- wysoka cena
Czym jest technologia 4K?
Jak sama nazwa wskazuje 4K, oznacza cztery tysiące. Ale co to ma wspólnego z telewizja? W filmie i telewizji oznacza 4 tysiące pikseli szerokości obrazu. Jest to naprawdę wysokiej jakości, standard rozdzielczości. Technologie charakteryzuje czterokrotnie większa ilość pikseli w porównaniu do poprzedniej wersji FullHD, oraz dziewięciokrotnie większa od HD, a dokładnie rozdzielczość 4K to 4096 x 3112 px lub 3840 x 2160 px.
Parametry telewizorów zwróć na nie uwagę?
Przy wyborze telewizora 4K zwróć uwagę na parametry. To ważne, żeby Twój telewizor nadążał za zmieniającą się technologię, ale ważniejszym jest, żeby posłużył Ci na długo.
Kontrast
Parametr pokazujący różnice pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem obrazu. Wybierając technologię OLED, mamy do czynienia z niekończącym się kontrastem. Jak? Najciemniejszy punkt jest nieświecący, należy jednak pamiętać, że zbyt wysoki kontrast, może męczyć nasz wzrok, a jeśli do produkcji użyto niskiej jakości matrycę, skrócić żywotność telewizora.
Rozdzielczość
Oczywiście im większy telewizor, potrzebna jest większa rozdzielczość. 4K staje się już standardem, coraz więcej użytkowników sięga właśnie, po telewizory z technologią 4K. Choć to naprawdę wysoki standard rozdzielczości, zauważamy coraz częściej technologię 8K.
Jasność
Za poziom detali w zaciemnionych miejscach odpowiada właśnie ten parametr. Przy zbyt niskiej jasności obrazu, ciemne miejsca stają się czarne, odzwierciedlają obraz “ciemnych plam”. Z kolei przy zbyt wysokiej jasności, obraz staje się wyblakły i sprawia wrażenie lekkiej mgły. Parametr najłatwiej ustawić w obrazach, które przy zaciemnionych miejscach, mają te o wysokiej jasności.
Głębia czerni
Idealna czerń występuje tylko w telewizorach OLED. W technologii Led jest ona nieco podświetlona, sprawia wrażenie nieco ‘wyblakłej’, chociaż producenci, w najlepszych telewizorach, niwelują ten efekt do minimum. Choć przy zbyt niskiemu ustawieniu czerni, kolor będzie najbliższy naturalnemu, to niestety inne kolory, również staną się ciemniejsze.
Jak obliczyć przekątną ekranu względem odległości oglądania?
To naprawdę ważne, by przekątna obrazu była odpowiednie dobrana do odległości obrazu. Nie zawsze im większy ekran i rozdzielczość, tym lepiej. Nie warto kierować się impulsem, warto jednak przemyśleć jego ustawienie, jak i dystans z jakiego będziemy patrzeć na telewizor. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na pomieszczenie w jakim będzie stał. Jesli jestes posiadaczem nie zbyt wielkiego, kilkunastometrowego salonu, nie wybieraj zbyt dużego odbiornika. Warto kierować się rozsądkiem przy wyborze idealnego telewizora, w sypialni czy jadalni, sprawdzą się zdecydowanie mniejsze modele, ponieważ nie odgrywają tak istotnej roli jak np. w salonie.
Systemy i aplikacje w telewizorach
Każdy z producentów ma swój system:
- Samsung Smart TV – Tizen
- LG – webOS
- Panasonic – My Home Screen
- Sony, Sharps czy Philips – Android TV
- Philips – Saphi
Jak widzisz systemy te są naprawdę różne od siebie, ale łączą je obsługiwane przez nie aplikacje. Nieustanny rozwój platformy Smart TV, usprawni wykorzystywanie możliwości, przez inteligentne telewizory i sprawi, że każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Pojawianie się nowych, interesujących i funkcjonalnych aplikacji to już standard. Nowoczesne Smart Tv oferują nam naprawdę wiele możliwości odtwarzania obrazu jak i dźwięku. Bez limitu korzystaj z najpopularniejszych aplikacji, jak Netflix, Youtube, Amazon Prime Video czy Spotify.