Ranking najlepszych płyt indukcyjnych 2021!

Coraz częściej użytkownicy odchodzą od kuchenek gazowych i wybierają płyty indukcyjne. Nic dziwnego, cechuje je szereg zalet od szybkiego gotowania, przez wydajność aż po bezpieczeństwo i łatwość czyszczenia. Przez szeroką ofertę, wybór nie jest łatwy. Przeanalizowałam funkcjonalność, energooszczędność i bezawaryjność kilkudziesięciu płyt, spośród których wybrałam najlepsze modele.

1. Bosch PIE631FB1E

Model: Bosch PIE631FB1E Całkowity pobór mocy: 7400 W Liczba pól grzewczych: 4 Opcja łączenia pól: Nie Sterowanie: Suwak Blokada rodzicielska: Tak Timer: Tak Booster: Tak

Ta płyta jest najchętniej wybieranym modelem przez użytkowników i nic w tym dziwnego. Poza standardowymi funkcjami, jak kontrola rodzicielska czy funkcja Booster, została również wyposażona w szereg usprawnień. Quick Start, Restart czy ShortClean nie tylko znacznie ułatwiają korzystanie z urządzenia, ale również sprawiają, że gotowanie i czas spędzony przy nim, stają się o wiele przyjemniejsze. Jedną z najciekawszych, a na pewno wygodnych funkcji, jest system sterowania Direct select. Dzięki jednemu kliknięciu wybierzesz pożądaną moc, bez klikania standardowych przycisków plus i minus. Direct Select z pewnością docenią Ci, którzy gotują często i dużo, ponieważ znacznie usprawni i przyśpieszy gotowanie. Kolejna funkcja jaką jest PowerBoost, idealnie sprawdzi się do szybkiego zagotowania wody. Warto dodać, że funkcja działa na wszystkich polach grzewczych tej płyty, a nie tylko na jednym, jak to zazwyczaj jest w innych modelach.

Następnym świetnym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem jest funkcja Timer, która posiada dwie opcje. Jedna z nich to programowanie czasu gotowania. Wyłącza ona pole grzewczy po upływie ustawionego czasu, z kolei druga, czyli minutnik, po upływie ustawionego czasu, daje nam sygnał dźwiękowy, ale nie wyłącza pola grzewczego. Funkcja Quick Start, po włączeniu jej, automatycznie rozpoznaje obecność naczyń na polach grzewczych i rozpoczyna ich podgrzewanie. Ciekawym i bardzo użytecznym jest wskaźnik zużycia energii. Pokazuje jak używanie pokrywek czy wybór poszczególnych mocy grzania wpływa na zużycie energii. Może nauczyć nas dobrych nawyków przy gotowaniu, które pozwolą zaoszczędzić Nam na zużyciu prądu. Blokada rodzicielska jest tutaj standardem, tak jak w innych modelach. Patrząc na elegancki wygląd, funkcjonalność, bezpieczeństwo i cenę, zdecydowanie ta płyta indukcyjna jest warta kupna.

Zalety:

    Wady:

      2. Bosch PVS651FC5E

      Model: Bosch PVS651FC5E Całkowity pobór mocy: 6900 W Liczba pól grzewczych: 4 Opcja łączenia pól: Tak Sterowanie: Suwak Blokada rodzicielska: Tak Timer: Tak Booster: Tak
      osch PVS651FC5E Ten model od firmy Bosch nie przypadkowo znalazł się w czołówce naszego rankingu. Oprócz szeregu standardowych funkcji jak kontrola rodzicielska czy PowerBoost, posiada również inne, naprawde przydatne funkcje. Na pierwszy ogień dajmy tzw. sensor smażenia. Perfect Fly to specjalne czujniki, które mają za zadanie stale kontrolować temperaturę podczas smażenia i precyzyjnie regulować ją w zależności od potrzeb. Dzięki tej funkcji unikniemy przypalenia oleju czy potraw oraz zadbamy o niższe zużycie energii. Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu, jest połączenie dwóch pól grzewczych., dzięki temu z łatwością ugotujesz coś w brytfance czy innym większym naczyniu, czy to o podłużnym, czy owalnym kształcie. Kolejną przydatną funkcja jest opcja MoveMode. Po uruchomieniu i ustawieniu naczynia na frontowym polu grzewczym , po ugotowaniu potrawy i przesunięciu go na tylne pole grzewcze, automatycznie ustawi poziom mocy 1, aby twoja potrawa była ciepła aż do momentu zdjęcia jej z płyty. Wygoda użytkowania dzięki opcji QuickStart czy DirectSelect to zdecydowanie kolejne plusy tego urządzenia. Użytkownicy cenią również wygląd i nowoczesny design tego produktu. Płytę jest bardzo łatwo utrzymać w czystości, a dodatkowo wysoka jakość wykonania i odporność na zarysowania, sprawi, że płyta przez długi okres będzie wyglądać jak nowa.

      Zalety:

        Wady:

          3. Electrolux EHH6240ISK

          Model: Electrolux EHH6240ISK Całkowity pobór mocy: 6600 W Liczba pól grzewczych: 4 Opcja łączenia pól: Nie Sterowanie: Przyciski Blokada rodzicielska: Tak Timer: Nie Booster: Tak
          Użytkownicy tego modelu uważają, że pomimo tego, iż nie posiada on wielu nowoczesnych funkcji, to jak najbardziej posiada wszystkie zalety płyty indukcyjnej. Posiada funkcję Booster, co przedstawiłam Państwu w pierwszym opisie. Maksymalny czas działania tej funkcji to 4 minuty na prawym i 10 minut na lewym polu grzewczym. Dłuższe korzystanie z tej funkcji mogłoby znacznie zwiększyć zużycie energii, a co gorsza przyczynić się do uszkodzenia podzespołów płyty. Zaletą jest również znana nam już funkcja blokady rodzicielskiej. Nie tylko zabezpieczy płytę przed włączeniem jej przez naszych najmłodszych domowników, ale również zablokuje panel sterowania, aby przypadkowo nie zmniejszyć czy nie zwiększyć mocy grzania przez nas samych. Kolejna z funkcji bezpieczeństwa jest samoczynne wyłączanie płyty. Innowacyjna technologia aktywuje funkcję po dłuższym czasie nieużywania panelu sterowania lub gdy po prostu zapomnimy włączyć płyty. Wskaźnik ciepła resztkowego, poprzez wyświetlana na panelu literę H, informuje nas, że pole grzewcze jest jeszcze gorące, dzięki czemu unikniemy poparzenia. Kolejną bardzo przydatną funkcja jest informacja, że panel sterowania został zalany co mogło sprawić zmianę ustawień. Wystarczy sprawnie przetrzeć płytę wilgotną ściereczką, jeśli jednak nie uda nam się zrobić tego w ciągu 10 sekund, urządzenie automatycznie się wyłączy. Jeśli jesteś na etapie wyboru płyty indukcyjnej i nie potrzebujesz wielu nowoczesnych funkcji, śmiało możesz wybrać ten model, w szczególności, że ma świetne opinie i jest polecany przez użytkowników.

          Zalety:

            Wady:

              4. Whirlpool ACM 808 BAS

              Model: Whirlpool ACM 816 BA Całkowity pobór mocy: 7200 W Liczba pól grzewczych: 4 Opcja łączenia pól: Tak Sterowanie: Elektroniczne Blokada rodzicielska: Tak Timer: Tak Booster: Tak Kolor płyty: Czarny Waga brutto: 13.5 kg Szerokość: 580 mm Głębokość: 510 mm Wysokość urządzenia: 56 mm Rodzaj zasilania: 230 V
              Ta płyta indukcyjna swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim jakości wykonania i dużej efektywności gotowania. Model wyposażony jest w specjalną strefę Flexi Cook, która znajduje się w obszarze dwóch pól grzewczych, których możemy używać oddzielnie jak i w połączeniu. Pole grzewcze, po uruchomieniu tej funkcji, wynosi 38 cm x 23 cm. W tak dużej strefie swobodnie możemy używać naczyń owalnych, prostokątnych czy też o wydłużonym kształcie. Większośc płyt indukcyjnych jest koloru czarnego, jakie sa zalety białej płyty indukcyjnej? Jasny kolor płyty ukrywa ewentualne zacieki i smugi, ponadto sprawia, że czyszczenie jest szybsze i łatwiejsze, wystarczy tylko wilgotna szmatka i gotowe! :) Funkcja Eco Booster, dostępna w większości płyt, to praktyczne rozwiązanie, które znajdziemy również w tym modelu amerykańskiego producenta. Choć płyta pochodzi ze średniej półki cenowej, jest to zdecydowanie faworyt spośród białych płyt indukcyjnych. Whirlpool postawił na bezpieczeństwo, wygodę i energooszczędność.

              Zalety:

                Wady:

                  5. Amica P16540PTU

                  Model: Amica PI6540PTU Całkowity pobór mocy: 7400 W Liczba pól grzewczych: 4 Opcja łączenia pól: Nie dotyczy Sterowanie: Elektroniczne Blokada rodzicielska: Tak Timer: Tak Booster: Tak Kolor płyty: Czarny Waga brutto: 10.5 kg Szerokość: 576 mm Głębokość: 518 mm Rodzaj zasilania: 400 V 2N, możliwość podłączenia na 230 V, *przy podłączeniu 230V wymagane zabezpieczenie 32 A Średnica pól grzejnych: 2 x 22 cm + 2 x 18 cm
                  Ten model od naszego rodzimego producenta, nie odstaje funkcjonalnością od zagranicznych marek. Zapewne nie raz zdarzyło Ci się przypalić potrawę lub zastanawiać się jak utrzymać jej ciepło do momentu podania jej gościom czy domownikom. Już teraz nie musisz się o to martwić. Płyta indukcyjna firmy Amica jest wyposażona w funkcję podtrzymywania ciepła, wybrane pole płyty zostaje włączone na niską moc grzania, a w tym czasie, czujniki umieszczone w urządzeniu sprawdzają czy temperatura garnka jest odpowiednia. Płyta indukcyjna jest również wyposażona w timer, dzięki czemu ustawimy czas gotowania, a jednocześnie możemy wykonać inne czynności w domu bądź poprostu zrobić sobie chwile przerwy. Kolejną z funkcji jest wskaźnik ciepła resztkowego. Jeśli temperatura przekracza 60 stopni Celsjusza, na panelu wyświetla się duża litera H, z kolei jeśli temperatura zmaleje, ale nadal będzie wyższa niż 45 stopni Celsjusza, panel wyświetli nam małą literę h. Amica wyposażyła również swoją płytę o blokadę rodzicielską, dzięki czemu nie musimy martwić się o przypadkowe przestawienie ustawień czy włączenie łyty przez nasze pociechy. Wielką zaletą jest również możliwość zabudowy płyty indukcyjnej, równo z blatem. Korzyści tego są takie, że pozwala nam to utrzymać czystość, a brud i resztki jedzenia, nie mają możliwości gromadzenia się pomiędzy blatem a płytą. Takie rozwiązanie będzie nie tylko funkcjonalne, ale również ochroni brzegi płyty przed uszkodzeniami.

                  Zalety:

                    Wady:

                      Jak działa płyta indukcyjna?

                      Pod gładką, czarną powierzchnią płyty są ukryte spiralne zwoje drutu miedzianego. Zmienny prąd, który przez nie przepływa, zamienia się w pole magnetyczne o niskiej częstotliwości 25 kHz, którego strumień ogrzewa podstawę garnka. Zastosowanie znajdują tutaj dwie zasady:

                      • Pierwsza mówi, że strumień pola magnetycznego wywołuje powstawanie prądów wirowych w kontakcie z  metalem, dlatego właśnie dno garnków, powinno być nim pokryte. 
                      • Druga zasada mówi, że wygenerowane prądy wirowe w połączeniu z metalem wydzielają ciepło, dzięki czemu płyta indukcyjna spełnia swoje zadanie. 

                      Ważnym jest również to, z jakiego materiału wykonana jest płyta indukcyjna. Blat płyty wykonany jest z tworzywa szklano-ceramicznego. Nie przewodzi on w  dużym stopniu ciepła, co nie prowadzi do nadmiernego nagrzewania się płyty. Maksymalna temperaturę jaką osiąga to 100 stopni Celsjusza. 

                      Czy korzystanie z płyty indukcyjnej jest szkodliwe?

                      Szkodliwe działanie promieniowania elektromagnetycznego, jest ogólnie znane, ale zakresy częstotliwości pracy i moc urządzeń użytku domowego nie szkodzą człowiekowi. W przypadku płyty indukcyjnej, pole elektromagnetyczne działa tylko w niewielkiej przestrzeni ponad powierzchnią pola grzewczego i kończy się najczęściej w obrębie naczynia, w którym gotujemy. Do tej pory nie udowodniono szkodliwego działania płyt indukcyjnych. 

                      Wytrzymałość płyty indukcyjnej

                      Ze względu na rodzaj powłoki płyty. która jest szklano-ceramiczna posiada ona duże właściwości wytrzymałościowe. Korzystając z takiej płyty nie trzeba martwić się o uszkodzenia czy zarysowania. Żywotność dobrej płyty określa się nawet na 7 lat, na taki też okres producent daje zazwyczaj gwarancję.

                      Jakich naczyń używać przy korzystaniu z indukcji?

                      Jeśli już zdecydujesz się na płytę indukcyjną w swojej kuchni, musisz pamiętać, że do gotowania na indukcji są przeznaczone specjalne naczynia z odpowiednim dnem. Tak jak wyjaśniłam w punkcie o działaniu indukcji, aby ta mogła wytworzyć pole magnetyczne i działać jak należy, garnki muszą być wykonane z materiału ferromagnetycznego (żelazo, stal) i mieć płaskie dno. Naczynia przeznaczone do gotowania na płycie indukcyjnej są oznaczone specjalnym symbolem, który wygląda jak połączone pętelki. Garnki z innych tworzyw, nie będą tak dobrze współpracować z indukcją, jak te wymienione powyżej. 

                      Najpopularniejsze garnki na płytę indukcyjną są zrobione z :

                      • stal nierdzewna
                      • aluminium 
                      • emalia
                      • żeliwo
                      0 0 vote
                      Article Rating
                      guest
                      1 Komentarz
                      Oldest
                      Newest Most Voted
                      Inline Feedbacks
                      View all comments
                      trackback
                      Jak wybrać sprzęt do kuchni? | MojeBielsko.pl
                      2 lat temu

                      […] przestrzeń. Najlepsze oferty różnego rodzaju sprzętu znajdziesz w licznych rankingach np.: w rankingu płyt indukcyjnych czy lodówek […]